Obróbka CNC — jakie ma zastosowanie?
Proces produkcyjny elementów ze stali czy tworzyw sztucznych wymaga zastosowania różnych technik w celu uzyskania idealnego kształtu. Jedną z nich jest skrawanie z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. Tego typu proces produkcyjny polega na odcinaniu poszczególnych części obrabianego materiału zgodnie z parametrami technicznymi wgranymi do oprogramowania urządzenia. Dowiedz się na ten temat więcej.
Metody obróbki skrawaniem CNC
Techniki stosowane w zakładach przemysłowych zależą w dużej mierze od rodzaju posiadanych maszyn, a także zamierzonego kształtu. Obróbka CNC dzieli się na:
- toczenie (kształtowanie brył obrotowych, m.in. stożków, wałków),
- frezowanie (powstawanie rowków, gwintów, uzębienia czy kanalików),
- szlifowanie (usunięcie z powierzchni wszelkich nierówności, w tym obróbka otworów).
W jakich branżach stosowane są maszyny CNC?
Skrawanie jest wykorzystywane podczas obróbki takich materiałów jak m.in. stal nierdzewna, aluminium, mosiądz i brąz, tytan, miedź oraz ołów. Najczęściej urządzenia typu Computer Numerical Control znajdują zastosowanie w takich branżach jak:
- motoryzacja (bloki cylindrów, przekładnie, zawory, osie, elementy deski rozdzielczej),
- lotnictwo i przemysł kosmiczny,
- elektronika,
- meblarstwo (nóżki do krzeseł, foteli czy komód),
- budownictwo,
- medycyna (narzędzia chirurgiczne, ortezy, implanty),
- energetyka.
Kto może świadczyć usługi cięcia na maszynach CNC?
Wielu przedsiębiorców rezygnuje z wyposażenia zakładu we własne sprzęty sterowane numerycznie ze względu na wysokie ceny oraz konieczność przeszkolenia pracowników z obsługi nowoczesnych urządzeń. Niejednokrotnie bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z kompleksowych usług zewnętrznych wykonawców. Kluczowe jest, aby podjąć współpracę ze sprawdzoną i polecaną przez innych firmą, dysponującą dużym parkiem maszynowym.